fbpx
Urodził się Tadeusz Klimecki

Urodził się Tadeusz Klimecki


23 listopada 1895 roku urodził się w Tarnowie Tadeusz Klimecki, generał brygady Wojska Polskiego.

Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionu Wschodniego. Następnie, po jego rozwiązaniu, został powołany do armii austriackiej. W 1916 roku uzyskał stopień podporucznika, a także dowodził kompanią na froncie włoskim. Po zakończeniu wojny wstąpił do Wojska Polskiego, a w ramach współorganizowanego przez siebie tarnowskiego 16 pułku piechoty wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Jego kariera wojskowa rozwijała się pomyślnie w dalszych latach.

Podczas wojny obronnej pełnił funkcję szefa Wydziału Operacyjnego w Oddziale III Sztabu Naczelnego Wodza. Następnie przedostał się do Francji, gdzie jako szef Oddziału III Sztabu Naczelnego Wodza uczestniczył w organizacji i szkoleniu wojsk polskich we Francji. W czerwcu 1940 roku został powołany na stanowisko Szefa Sztabu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a w lutym następnego roku uzyskał stopień generała brygady.

Tadeusz Klimecki zginął w katastrofie gibraltarskiej 4 lipca 1943 roku, towarzysząc gen. Władysławowi Sikorskiemu w podróży służbowej na Bliski Wschód. Został pochowany na cmentarzu Polskich Lotników w Newark pod Londynem. Ostatecznie w grudniu 2010 roku szczątki Generała spoczęły na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Fot. Tadeusz Klimecki, domena publiczna.