fbpx
Urodził się Tadeusz Janczar

Urodził się Tadeusz Janczar


25 kwietnia 1926 r. w Warszawie na świat przyszedł Tadeusz Janczar (właściwie Tadeusz Musiał), polski aktor, członek Szarych Szeregów.

Od lat 30. mieszkał wraz z rodziną w Rembertowie. Jego ojciec pracował jako pirotechnik w Zakładach Amunicyjnych „Pocisk”. Tam Tadeusz ukończył szkołę podstawową. We wrześniu 1939 roku stracił ojca, który jako żołnierz WP został rozstrzelany przez Rosjan w okolicach Oszmiany. Niedługo potem na gruźlicę zmarła jego siostra. Tadeusz łączył naukę w średniej szkole zawodowej z pracą w warszawskim zakładzie produkującym zabawki.

Pomimo trudnej okupacyjnej rzeczywistości zaangażował się w działalność konspiracyjną i wstąpił do Szarych Szeregów. Został członkiem Grup Szturmowych Hufca Romb, Osa (ps. „Wiąz”). Po pewnym czasie zasilił szeregi AK jako żołnierz 2 kompanii III Rejonu „Dęby” Rembertów. W sierpniu 1944 r. miał wziąć udział w powstaniu warszawskim, nie udało mu się jednak przedostać przez Wisłę. Wtedy też podjął decyzję, aby wstąpić do 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, z którą przebył szlak bojowy do Berlina. Był aktorem frontowym.

Po wojnie poświęcił się karierze aktorskiej. Występował w takich filmach jak: Pokolenie, Kanał, Hubal, Chłopi, Polonia Restituta. Był ojcem aktora Krzysztofa Janczara.

Zmarł w Warszawie 31 października 1997 r. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

 

fot. Tadeusz Janczar, źródło: NAC