fbpx
Urodził się Stanisław Skalski

Urodził się Stanisław Skalski


27 listopada 1915 r.  w Kodymie w pobliżu Odessy urodził się Stanisław Skalski, jeden z najlepszych polskich pilotów myśliwskich z okresu II wojny światowej.

W 1918 r. jego rodzina przeniosła się w granice II RP – do Dubna. Skalski od młodzieńczych lat marzył o karierze w lotnictwie. W 1936 r. rozpoczął naukę w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, którą następnie kontynuował w Wyższej Szkole Pilotażu w Grudziądzu.

Podczas II wojny światowej służył 142 eskadrze myśliwskiej III/4 dywizjonu myśliwskiego w Toruniu. 1 września 1939 r. wykazał się wielkim heroizmem, kiedy po zestrzeleniu wspólnie z Marianem Pisarkiem niemieckiego samolotu, pomógł rannej załodze, ratując ją tym samym od linczu ze strony okolicznych mieszkańców. Tylko w pierwszym tygodniu wojny wykonał aż 5 skutecznych zestrzeleń maszyn wroga. Polskę opuścił 17 września. W 1940 r. walczył w 501 dywizjonie myśliwskim Royal Air Force, odnosząc liczne sukcesy, został zestrzelony 5 września 1940 r., a po krótkiej przerwie pod  koniec października tego samego roku powrócił za stery samolotu. Od 1 marca 1941 r. służył w polskim 306 dywizjonie myśliwskim, którego jednym z zadań była ochrona alianckich formacji bombowych, dokonujących nalotów na niemieckie cele. Następnie został przeniesiony do dywizjonu 316, gdzie dowodził jedną z eskadr. W maju 1942 r. został powołany na dowódcę 317 dywizjonu, z czego w dość krótkim czasie zrezygnował. W listopadzie tego samego roku podjął się funkcji instruktora w 58. Jednostce Szkolenia Operacyjnego. Od początku 1943 r. walczył w Afryce Północnej w składzie Polish Fighting Team, który na jego cześć i za jego podniebne dokonania został nazwany „Cyrkiem Skalskiego”. Po opuszczeniu Afryki dowodził 601. squadronem RAF we Włoszech, a następnie walczył w trakcie inwazji alianckiej w Normandii.

W 1947 r. powrócił do kraju. W roku następnym został aresztowany przez służby komunistycznej władzy. W 1950 r. został skazany na karę śmierci, wyroku nie wykonano, a karę zamieniono na dożywotnie pozbawienie wolności. W 1956 r. opuścił mury więzienne i w tym samym jeszcze roku rozpoczął służbę wojskową. W służbie czynnej przebywał kolejnych 12 lat. Potem przez trzy lata zaangażował się w pracę w Aeroklubie. W 1988 r, będąc już na emeryturze został awansowany na stopień generała brygady. Po 1989 r. zaangażował się w działalność polityczną. Zmarł w 2004 r., jego doczesne szczątki spoczęły na warszawskich Powązkach.

Fot. Stanisław Skalski podczas działań II wojny światowej, domena publiczna.


cheap mlb jerseyscheap nhl jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseys