fbpx
Urodził się Stanisław Marusarz, sportowiec, kurier podziemia.

Urodził się Stanisław Marusarz, sportowiec, kurier podziemia.


18 czerwca 1913 r. w Zakopanem urodził się Stanisław Marusarz, wybitny polski sportowiec, czterokrotny uczestnik igrzysk olimpijskich. W 1938 r. wywalczył wicemistrzostwo świata w skokach narciarskich. Podczas II wojny świtowej był kurierem, wielokrotnie przedzierał się przez Tatry. Wiosną 1940 r. wraz z żoną został złapany podczas próby przedostania się na Węgry. Po aresztowaniu małżonków rozdzielono. Podczas pobytu w areszcie Marusarz odmówił przyjęcia stanowiska trenera niemieckiej kadry w Bawarii. Został skazany na karę śmierci i przez ponad miesiąc oczekiwał na wykonanie wyroku w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. 2 lipca 1940 r. wraz z kilkoma współwięźniami z celi podjął brawurową próbę ucieczki, dzięki której udało mu się ocalić życie.

Zachęcamy do wysłuchania podcastu, poświęconego życiorysowi Stanisława Marusarza, dostępnego tutaj. Do nagrania został dołączony kontekstowy tekst historyczny.


cheap mlb jerseyscheap nhl jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseys