fbpx
Urodził się Stanisław Mackiewicz ps. Cat

Urodził się Stanisław Mackiewicz ps. Cat


Stanisław Mackiewicz, ps. Cat urodził się 18 grudnia 1896 w Petersburgu.

Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, Jagiellońskim i Wileńskim, uzyskując tytuł magistra prawa. W czasie I wojny światowej działał w organizacjach niepodległościowych: „Zet” i POW. Jako ochotnik wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W okresie dwudziestolecia międzywojennego redagował wileńskie „Słowo”. Należał do środowiska tzw. żubrów wileńskich. Był monarchistą i zwolennikiem Józefa Piłsudskiego. W latach 1928-1935 był posłem z ramienia BBWR. Za krytykę rządów sanacji w 1939 r. spędził 17 dni w obozie odosobnienia w Berezie Kartuskiej. W czasie II wojny światowej wyemigrował do Francji, a po jej upadku zamieszkał w Londynie, gdzie napisał słynną „Historię Polski od 11 listopada 1918 r. do 17 września 1939 r.” Przez rok pełnił funkcję premiera rządu emigracyjnego. W 1956 r. powrócił do Polski. W związku z wyjazdem do PRL przez część środowiska emigracyjnego był uważany za zdrajcę. Nie był jednak postacią jednoznaczną, gdyż pisywał także (pod pseudonimem) artykuły dla paryskiej „Kultury”. Zmarł 1966 r. w Warszawie.

Stanisław Mackiewicz jest autorem wielu interesujących publikacji, m. in. „Myśli w obcęgach”, „Polityki Becka”, „Klucza do Piłsudskiego” czy „Europy in flagranti”.

Był żonaty z Wandą Krahelską, z którą miał dwie córki. Jego bratem był pisarz Józef Mackiewicz. Został odznaczony: Orderem Odrodzenia Polski V kl., Krzyżem Niepodległości z Mieczami, Krzyżem Walecznych.