fbpx
Urodził się Paweł Jasienica

Urodził się Paweł Jasienica


10 listopada 1909 r. urodził się Leon Lech Beynar, którego wszyscy miłośnicy zgłębiania polskiej historii znają jako Pawła Jasienicę – autora takich bestsellerów jak „Polska Piastów”, „Polska Jagiellonów” czy „Rzeczpospolita Obojga Narodów”. Człowiek ten, to nie tylko wybitny twórca, który na stronach swoich książek ożywiał królów, ale również postaci, której biografia została w sposób tragiczny naznaczona przez historię najnowszą naszego kraju.

W czasie II wojny światowej był oficerem Armii Krajowej, walczył na Wileńszczyźnie, uczestnicząc m.in. w operacji „Ostra Brama” oraz służąc w 5 Wileńskiej Brygadzie AK. Ranny w sierpniu 1945 r., znalazł schronienie we wsi Jasienica, gdzie ukrywał go miejscowy ksiądz.

Po wojnie przyjął pseudonim Paweł Jasienica i publikował w „Tygodniku Powszechnym” oraz w tygodniku „Świat”. Po podpisaniu listu 34, jego dzieła zostały poddane cenzurze, a aparat bezpieczeństwa nasilił jego inwigilację. Po poparciu protestu młodzieży akademickiej w 1968 r., nastąpiła polityczna nagonka na pisarza – jego prace objęto zakazem publikowania, a Władysław Gomułka oficjalnie pomówił go o współpracę z aparatem władzy. Pisarz poddany był inwigilacji nawet w murach własnego mieszkania – jego druga żona Zofia była agentką Służby Bezpieczeństwa, ustawicznie donosząc na męża. Załamany nagonką pisarz zmarł na raka płuc 19 sierpnia 1970 r.