fbpx
Urodził się Oskar Schindler

Urodził się Oskar Schindler


28 kwietnia 1908 roku w miejscowości Svitavy, na Morawach urodził się niemiecki przedsiębiorca Oskar Schindler, odznaczony przez Izrael tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Pochodził z niemieckiej rodziny kupieckiej. W dwudziestoleciu międzywojennym zajmował się różnymi zajęciami m.in. był przedstawicielem handlowym. W 1935 roku został członkiem Partii Niemców Sudeckich. Jakiś czas później rozpoczął współpracę z niemieckim wywiadem (Abwehra). Jego działalność na tym polu została rozpracowana przez czechosłowackich funkcjonariuszy. Od kary śmierci uratowała go jednak aneksja kraju Sudetów, dokonana przez III Rzeszę w 1938 r. Po odzyskaniu wolności Oskar Schindler wstąpił do NSDAP.

Po zaanektowaniu przez III Rzeszę części dawnej II RP, był jednym z niemieckich przedsiębiorców którzy zdecydowali się rozpocząć działalność na okupowanym obszarze. W listopadzie 1939 roku został właścicielem dawnej Pierwszej Małopolskiej Fabryki  Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych „Rekord”, która zlokalizowana był na krakowskim Zabłociu. Nowy właściciel przemianował swój zakład na Deutsche Emaillewarenfabrik (Niemiecka Fabryka Wyrobów Emaliowanych), w której po pewnym czasie zaczęto także produkcję na rzecz przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy. Początkowo pracowali w nim Polacy, ale po założeniu getta , zaczęto  zatrudniać w nim przede wszystkim Żydów. Była to bowiem dużo tańsza siła robocza. Z biegiem czasu zatrudnienie w fabryce znalazło około 1000 osób narodowości żydowskiej. Oskar Schindler roztoczył nad swoimi pracownikami parasol ochronny m.in.  przekonywał, że są zbyt cennymi specjalistami, żeby można ich było umieścić w obozie.

Sytuacja zatrudnionych w fabryce Żydów znacznie skomplikowała się  w 1943 r., kiedy to Niemcy przystąpili do likwidacji krakowskiego getta. Mieli oni bowiem zostać umieszczeni w obozie koncentracyjnym w Płaszowie. Oskar Schindler zdołał jednak nakłonić  komendanta Amona Goetha do utworzenia przy zakładzie podobozu, w którym mieli zostać umieszczeni pracownicy fabryki. Panujące w tym miejscu warunki były o wiele lepsze niż w głównym obozie koncentracyjnym. Nie byli narażeni m.in. na brutalne traktowanie, a otrzymywane przez nich racje żywnościowe były większe. Oskar Schindler musiał kilkukrotnie tłumaczyć się ze swojego postepowania względem Żydów, ale nigdy nie postawiono mu oficjalnych zarzutów.

U schyłku 1944 r. niemieckie władze zarządziły ewakuację obozu w Płaszowie. Oskar Schindler uzyskał wówczas zgodę na przeniesienie swojego zakładu do Bruennlitz. Udało mu się również załatwić pozwolenie na  przetransportowanie do nowej fabryki  swoich dawnych pracowników. Dzięki temu uratowanych zostało ok. 1200 Żydów, planowo mieli oni bowiem zostać umieszczeni w obozach koncentracyjnych.

Po wojnie Oskar Schindler przedostał się do zachodnich Niemiec. Jednak jego postawa w czasie wojny była często krytykowana przez jego rodaków. W 1949 r. wraz z żoną wyjechał do Argentyny. Tam starał się zająć działalnością rolniczą. Do Niemiec powrócili w latach 50.

Oskar Schindler zmarł 9 października 1974 r., zgodnie ze swoją wolą  został pochowany na franciszkańskim cmentarzu w Jerozolimie . Świat usłyszał o nim jednak dopiero po filmie Stevena Spielberga „Lista Schindlera” z 1993 r., który powstał na podstawie powieści Thomasa Keneally’ego.