fbpx
Urodził się Mieczysław Fogg

Urodził się Mieczysław Fogg


30 maja 1901 r. w Warszawie urodził się Mieczysław Fogg (właśc. Mieczysław Fogiel). Uczył się w gimnazjum realnym ul. Jezuickiej w Warszawie. W 1919 r. wstąpił do Wojska Polskiego. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Brał udział w wyzwalaniu Wilna,w walkach na froncie litewsko-białoruskim został ranny. W 1922 r., rok po wyjściu z armii, rozpoczął pracę w PKP, co było spełnieniem ambicji ojca widzącego Mieczysława jako inżyniera oraz specjalistę ds. komunikacji.

Mieczysław Fogiel śpiewał w chórach kościelnych, m.in. w Katedrze św. Jana oraz w kościele św. Anny. Na jednej z prób chóru słynny muzyczny pedagog Ludwik Sempoliński zasugerował Mieczysławowi zawodowy śpiew. W 1926 roku Mieczysław przyjął pseudonim artystyczny Fogg, a dwa lata później pierwszy raz zawodowo wystąpił przed publicznością na scenie stołecznego teatru Qui Pro Quo jako członek Chóru Dana. Następnie kontynuował karierę jako solista. Towarzyszył w koncertach i nagraniach sławnym artystom kabaretowym, w tym Hance Ordonównie, Stefci Górskiej, Zuli Pogorzelskiej oraz Adolfowi Dymszy. W ciągu roku nagrywał ok. 150 piosenek. W okresie międzywojennym do niego należał rekord sprzedanych egzemplarzy płyty (ponad 100 tysięcy egzemplarzy „To ostatnia niedziela”). Odbywał tournée po Stanach Zjednoczonych, występował w rozgłośniach radiowych w USA i Wielkiej Brytanii. Fogg wystąpił również w pierwszej próbnej transmisji międzywojennej telewizji w Polsce.

W pierwszych dniach II wojny światowej koncertował dla polskich żołnierzy. W trakcie okupacji śpiewał w warszawskich lokalach, jednak sława piosenkarza oraz żywiołowe reakcje Polaków go słuchających sprawiły, że Foggiem zainteresowało się gestapo. Po pierwszych przesłuchaniach polskie podziemie zasugerowało, aby na jakiś czas przerwał występy. W tym czasie Fogg pracował jako kelner.

Jednocześnie Mieczysław służył w Armii Krajowej pod pseudonimem „Ptaszek”, współorganizował tajne komplety gimnazjum im. Stefana Batorego. Oprócz tego pomógł swoim żydowskim kolegom z teatru, w tym Ignacemu Singerowi, który uciekł z żoną i córką z getta. Mieczysław Fogg ukrywał ich w swoim mieszkaniu aż do końca wojny. Ponadto Fogg udzielał schronienia innym Żydom oraz pomagał zdobyć dla nich fałszywe papiery, żywność i pieniądze.

W czasie wybuchu powstania warszawskiego walczył jako starszy strzelec w Batalionie Szturmowym „Odwet”. Miał wtedy powiedzieć swojemu dowódcy:

Wiesz, strzelec ze mnie średni, ale śpiewak dobry…

Otrzymał wtedy specjalną przepustkę swobodnego poruszania się po mieście z zadaniem śpiewania dla powstańców oraz mieszkańców miasta. Koncertował w powstańczych domach, szpitalach i schronach, a nawet barykadach dbając o morale obrońców. Łącznie wykonał 104 koncerty. Za tą działalność otrzymał Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami. Jego powstańcza opaska znajduje się dziś w Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Po wojnie występował w kraju i zagranicą. W ciągu całej swojej kariery zagrał blisko 16 tys. koncertów w 25 krajach Europy, w Brazylii, Izraelu, na Cejlonie, w Nowej Zelandii, Australii i wielokrotnie w USA i Kanadzie. Po raz ostatni wystąpił publicznie w 1988 roku. Zmarł 3 września 1990 r.

Mieczysław Fogg został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą, Krzyżem Komandorskim oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym Krzyżem Zasługi. Został uhonorowany tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

fot. Mieczysław Fogg, źródło: domena publiczna.