fbpx
Urodził się Jan Zumbach

Urodził się Jan Zumbach


14 kwietnia 1915 roku urodził się Jan Zumbach, podpułkownik, pilot Wojska Polskiego i Polskich Sił Powietrznych na obczyźnie. As polskiego lotnictwa myśliwskiego. Niewątpliwie postać nietuzinkowa i bardzo ciekawa. Wśród polskich lotników walczących na Zachodzie nosił pseudonim Kaczor Donald.

Urodził się jako obywatel Szwajcarii, ukończył Gimnazjum Małachowskiego w Płocku w 1935 roku. Rok później wstąpił na ochotnika do Wojska Polskiego. Dokonał wtedy oszustwa ponieważ nie był polskim obywatelem jednak do weryfikacji podał dokument, który w żaden sposób nie potwierdzał obywatelstwa. Ukończył szkołę w Dęblinie a następnie wstąpił do słynnej 111 eskadry myśliwskiej.

Brał udział w walkach we Francji, a w VI 1940 r., po ewakuacji do Wielkiej Brytanii, wstąpił do Dywizjonu 303. Pierwsze zwycięstwo odniósł 7 września zestrzeliwując swoim Hawker-Hurricane dwa bombowce Dornier 215. W dalszej fazie bitwy o Anglię, Zumbach strącił na pewno kolejnych 6 samolotów oraz 1 prawdopodobnie.

Za swoje dokonania został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych. W 1942 roku został dowódcą Dywizjonu 303, a następnie dowódcą całej formacji myśliwskiej.

Po wojnie osiadł w Szwajcarii. Otworzył wtedy firmę lotniczo-taksówkarską, którą wykorzystywał do przemytu szwajcarskich zegarków. Jako Johnny „Kamikaze” Brown walczył jako najemnik w Afryce. Współtworzył siły powietrzne Katangi i dowodził bombardowaniami sił rządowych Konga. Po pokonaniu lotnictwa Katangi przez ONZ uciekł do Angoli. Później walczył w siłach lotniczych Biafry w konflikcie przeciwko siłom rządowym Nigerii.

Po powrocie na stary kontynent zajął się biznesem w branży gastronomiczno-rozrywkowej w Paryżu. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Został pochowany na warszawskich Powązkach.

Jan Zumbach jest autorem wspomnień „Ostatnia walka: Moje życie jako lotnika, przemytnika i poszukiwacza przygód”.

fot. Jan Zumbach (w środku), źródło: domena publiczna.