
Urodził się Hieronim Dekutowski ps. Zapora
24 września 1918 r. urodził się Hieronim Dekutowski ps. Zapora, żołnierz WP, cichociemny, żołnierz podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej.
Hieronim Dekutowski urodził się w 1918 roku pod Tarnobrzegiem, w którym uczęszczał do szkoły powszechnej, a następnie do gimnazjum. Zdał egzamin dojrzałości w 1939 roku. Wybuch wojny przerwał marzenia o podjęciu studiów we Lwowie.
W czasie wojny obronnej przeszedł granicę polsko-węgierską. Zdołał przedostać się do Francji, a po jej kapitulacji został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. W 1942 roku jako ochotnik rozpoczął szkolenie na cichociemnego. Zadaniem tej formacji było między innymi prowadzenie działań dywersyjnych na tyłach wroga na terenie okupowanej Polski. W marcu 1943 roku złożył przysięgę Armii Krajowej i przyjął pseudonim „Zapora” oraz „Odra”. Zrzut nastąpił we wrześniu 1943 roku. Po okresie aklimatyzacji został skierowany do oddziału Kedywu w Okręgu AK Lublin.
„Zapora” wraz z oddziałem bronił wysiedlanych przez Niemców mieszkańców Zamojszczyzny. Przeprowadzano liczne akcje bojowe i dywersyjne. Podczas operacji „Burza” grupa „Zapory” ochraniała sztab Komendy Okręgu.
Na początku 1945 roku Hieronim Dekutowski stanął na czele oddziału prowadzącego akcje odwetowe przeciwko NKWD, UB i MO. Wraz z oddziałami Tadeusza Kuncewicza „Podkowy” zdobył Janów Lubelski i uwolnił osadzonych w miejscowym więzieniu. Lata 1945-46 to przede wszystkim akcje dywersyjne oraz samoobrony na obszarze Lubelszczyzny, Kielecczyzny oraz woj. rzeszowskiego. Podejmowano walki z oddziałami UB i KBW.
W 1947 roku rozwiązał oddziały, a komendę przekazał Zdzisławowi Brońskiego ps. Uskok. „Zapora” wraz z Władysławem Siłą-Nowickim oraz Inspektoratem lubelskiego Zrzeszenia WiN podjął się próby ucieczki na Zachód. Został złapany i aresztowany w Nysie w połowie września 1947 roku, a następnie przewieziony do więzienia w Warszawie. Został poddany brutalnemu śledztwu aż do czerwca 1948 roku. 3 listopada komunistyczny sąd wydał na majora H. Dekutowskiego karę śmierci.
Niecałe pół wieku później, w 1994 roku Sąd Wojewódzki w Warszawie wyrok unieważnił. Szczątki mjr „Zapory” znaleziono na warszawskich Powązkach dzięki działaniom Instytutu Pamięci Narodowej.