fbpx
Urodził się Franciszek Studziński (o. Adam Studziński)

Urodził się Franciszek Studziński (o. Adam Studziński)


2 czerwca 1911 r. w Strzemieniu urodził się Franciszek Studziński. Naukę w gimnazjum prowadził w Żółkwi, a maturę zdał w Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Krakowie. W wieku 17 lat wstąpił do do zakonu Ojców Dominikanów w Krakowie przybierając imię zakonne Adam. Studiował teologię we Lwowie oraz w Warszawie. Święcenia otrzymał w 1937 r. we Lwowie.

W 1939 r. pracował jako katecheta w szkole w Czortkowie. Po wybuchu II wojny światowej wyjechał na Węgry, gdzie pełnił posługę duszpasterską wśród żołnierzy. Wraz z nimi przedostał się do Palestyny, gdzie powołano go do służby w broni pancernej. Od 1942 r. pełnił służbę w 4. Pułku Pancernym “Skorpion”.

Brał udział w bitwie o Monte Cassino, za co został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy. Wiele lat później powiedział: “Gdybym nie poszedł do seminarium, zapewne trafiłbym do szkoły oficerskiej”. Po wojnie, gdy powrócił do kraju w 1947 r. został dyrektorem Małego Seminarium Diecezji Opolskiej w Gliwicach. Następnie pracował w konwencie dominikanów w Krakowie.

W 1950 r. podjął próbę ucieczki za granicę, jednak został aresztowany w Gdańsku i skazany na 10 lat więzienia (wyrok zmniejszono potem do 1,5 roku).  W następnych latach ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W klasztorze OO. Dominikanów w Krakowie odkrył, a następnie odrestaurował najstarszą część klasztoru.  W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała brygady Wojska Polskiego. Zmarł dwa lata później. Został pochowany został w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.