Urodził się Eugeniusz Lokajski ps. Brok.

Urodził się Eugeniusz Lokajski ps. Brok.


14 grudnia 1908 roku urodził się Eugeniusz Lokajski ps. Brok, polski lekkoatleta, fotograf, żołnierz Armii Krajowej. Mistrz Polski w rzucie oszczepem z 1934 roku. Startował na olimpiadzie w Berlinie w 1936 roku.

Po aresztowaniu przez Sowietów w 1939 roku uciekł do Warszawy. W czasie okupacji prowadził zajęcia z gimnastyki w ramach tajnego nauczania. Jako żołnierz Armii Krajowej brał udział w powstaniu warszawskim oraz zajmował się dokumentacją fotograficzną. Eugeniusz Lokajski ukazywał najważniejsze aspekty powstania. Na zdjęciach uwieczniono walki powstańców, barykady i szpitale polowe oraz elementy życia codziennego mieszkańców stolicy takie jak powstańczy ślub lub pogrzeby ofiar niemieckich nalotów. Zginął w jednym z bombardowań przysypany gruzami w dniu 25 września 1944 roku. Po wydobyciu ciała z gruzów w maju 1945 roku został pochowany na warszawskich Powązkach.


cheap mlb jerseyscheap nhl jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseys