fbpx
Urodził się Eugeniusz Kwiatkowski

Urodził się Eugeniusz Kwiatkowski


30 grudnia 1888 r. urodził się w Krakowie Eugeniusz Kwiatkowski. Uczeń lwowskiego Gimnazjum Franciszka Józefa, absolwent Wydziału Chemii Technicznej Politechniki Lwowskiej oraz Uniwersytetu w Monachium.

Podczas I wojny światowej żołnierz Legionów Polskich i współpracownik Polskiej Organizacji Wojskowej. Po wojnie polsko-bolszewickiej wykładał na Politechnice Warszawskiej. Pracował jako dyrektor techniczny w chorzowskiej Fabryce Związków Azotowych, której szefem był Ignacy Mościcki. Do polityki trafił z rekomendacji przyszłego prezydenta RP. Po zamachu majowym Kwiatkowski został ministrem przemysłu i handlu w rządzie Kazimierza Bartla. W tym czasie przyczynił się do budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jako zwolennik handlu morskiego powołał do życia Dalekomorską Flotę Rybacką, polską flotę handlową oraz zrealizował projekt portu w Gdyni.

W następnych latach Kwiatkowski był ministrem skarbu oraz wicepremierem w rządach Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego
i Felicjana Sławoja Składkowskiego. We wrześniu 1939 roku minister wraz z rządem przekroczył granicę z Rumunią, w której został internowany. II wojna światowa obróciła w ruinę kraj oraz wszystkie dzieła Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Po zakończeniu działań zbrojnych wrócił do kraju i przyjął funkcję kierownika Delegatury Rządu ds. Odbudowy Wybrzeża. Nie chciał jednak całkowicie podporządkować się komunistom w związku z czym został odsunięty od działalności publicznej.

Wrócił następnie do Krakowa, gdzie wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim historię gospodarczą świata. Eugeniusz Kwiatkowski zmarł w 22 sierpnia 1974 roku. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.