fbpx
Urodził się Bronisław Czech

Urodził się Bronisław Czech


25 lipca 1908 urodził się Bronisław Czech, wybitny polski sportowiec, taternik, pilot i instruktor szybowcowy. W konkurencjach narciarskich zdobył 24 mistrzostwa Polski. Występował na Igrzyskach Olimpijskich oraz Mistrzostwach Świata. Prócz sportów zimowych uprawiał też loty szybowcowe, a jako taternik i przewodnik górski wytyczał szlaki wspinaczkowe i wysokogórskie. Ponadto grał na akordeonie, skrzypcach, rzeźbił, malował, pisał wiersze.

Wraz z wybuchem II wojny światowej rozpoczął pracę jako kurier tatrzański. Kilkakrotnie brał udział w przejściach kurierskich z Zakopanego do Budapesztu. 14 maja 1940 roku został aresztowany przez gestapo i wysłany w pierwszym transporcie do KL Auschwitz. Otrzymał tam numer 349.

Niemcy zaoferowali mu wolność w zamian za trenowanie juniorskiej ekipy narciarskiej. Zdecydowanie odmówił. W przyobozowym muzeum rzeźbił pamiątki dla Niemców oraz drewniane łyżki dla więźniów. Z czasem upadał na zdrowiu, zmarł 5 czerwca 1944 roku. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Oświęcimskim.