fbpx
Stanisław Wojciechowski został wybrany na Prezydenta RP

Stanisław Wojciechowski został wybrany na Prezydenta RP


Stanisław Wojciechowski urodził się w 1869 r. w Kaliszu. W czasie studiów rozpoczął działalność w konspiracyjnym Związku Młodzieży Polskiej „Zet” i Zjednoczeniu Robotniczym. Wraz z Józefem Piłsudskim współtworzył Polską Partię Socjalistyczną i redagował „Robotnika”. W czasie I wojny światowej był członkiem Komitetu Narodowego Polskiego. Po wojnie związał się politycznie z PSL „Piast”, wykładał także w Wyższej Szkole Handlowej.

W 1919 r. objął tekę ministra spraw wewnętrznych w rządzie I. Paderewskiego, a następnie l. Skulskiego. Po zamordowaniu Gabriela Narutowicza został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na prezydenta RP. Funkcję pełnił do zamachu majowego, kiedy został zmuszony do rezygnacji z urzędu. Powrócił wówczas do pracy naukowej.  Zmarł w 1953 r. w Gąbkach pod Warszawą.

Był odznaczony m. in. Orderem Orła Białego, Orderem Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości oraz wieloma odznaczeniami zagranicznymi.


cheap mlb jerseyscheap nhl jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseys