Zmarł Józef Stalin

Zmarł Józef Stalin


5 marca 1953 roku w Kuncewie w wieku 74 lat zmarł Józef Stalin (właśc. Josif Wissarionowicz Dżugaszwili), wieloletni przywódca Związku Sowieckiego, jeden z najkrwawszych dyktatorów XX w.

Formalnie był sekretarzem partii komunistycznej oraz premierem ZSRS, w rzeczywistości był dyktatorem Związku Sowieckiego. Prowadzoną przez niego politykę wewnętrzną charakteryzował terror stosowany wobec obywateli ZSRS oraz innych narodów. Stalina należy uznać za jedną z osób odpowiedzialnych za wybuch II wojny światowej oraz cierpienie milionów obywateli Rzeczpospolitej.

Po jego śmierci rozpoczęła się rywalizacja o przejęcie władzy w ZSRS, w której najbardziej aktywni byli Wiaczesław Mołotow, Ławrientij Beria, Nikita Chruszczow Gieorgij Malenkow, . Po straceniu Berii, przewagę zyskał ostatni z wymienionych, który 7 września 1953 r. zaczął piastować funkcję I sekretarza KC KPZR. Proces przejmowania władzy przez Nikitę Chruszczowa zakończył się w 1958 roku wraz z objęciem przez niego funkcji premiera.

 

fot. Iosif Dżugaszwili (Józef Stalin) w 1902 r., źródło: domena publiczna


cheap mlb jerseyscheap nhl jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseys