fbpx
Akcja pod Arsenałem

Akcja pod Arsenałem


Akcja pod Arsenałem (krypt. Meksyk II) – Grupy Szturmowe Szarych Szeregów pod dowództwem komendanta Chorągwi Warszawskiej Stanisława Broniewskiego ps. Orsza dokonały odbicia z niemieckiego transportu polskich więźniów w tym Jana Bytnara ps. Rudy.

18 marca 1943 roku gestapo aresztowało dowódcę hufca Szarych Szeregów na Pradze Henryka Ostrowskiego wraz z jego żoną. W ich mieszkaniu znaleziono materiały konspiracyjne oraz adres innego hufcowego – Jana Bytnara, którego Niemcy aresztowali kilka dni później.

Na wieść o aresztowaniach zastępca komendanta i dowódca Hufca „Centrum”, Tadeusz Zawadzki „Zośka”, opracował plan odbicia więźniów. Pierwszą próbę odwołano. Według planu „Zośki” konwój z więźniami przewożonymi z Pawiaka na al. Szucha miała zaatakować grupa szturmowa, a na miejsce akcji wybrano ul. Długą, na której samochody konwoju musiały na zakrętach znacznie zwolnić.

Drugą akcję zaplanowano na 26 marca w piątek. Do akcji doszło po południu, gdy o 17.30 dowódca akcji – Stanisław Broniewski „Orsza” dał sygnał do ataku. Jak wyglądała akcja można obejrzeć poniżej:

 

fot. Miejsce akcji, źródło: domena publiczna.