fbpx
Urodził się Andrzej Czaykowski ps. Garda

Urodził się Andrzej Czaykowski ps. Garda


07.02.1912 r. urodził się Andrzej Czaykowski ps. Garda, major WP, cichociemny, powstaniec warszawski, od 1949 r. w konspiracji antykomunistycznej.

Urodził się w Urdominie na Litwie. Przed wojną uczył się w Warszawie, był członkiem ZHP, natomiast we Lwowie ukończył Korpus Kadetów nr 1 we Lwowie, a także Szkołę Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu.

Podczas kampanii obronnej w 1939 r. służył w 1 pułku ułanów. Po internowaniu na Litwie uciekł do kraju i wstąpił do konspiracji.  Po aresztowaniu przez Sowietów wywieziony w głąb Związku Sowieckiego. Od listopada 1941 r. w Armii Polskiej na Wschodzie. W Wielkiej Brytanii przeszkolony z dywersji i odbioru zrzutów.  Jako cichociemny skoczył do Polski z 16 na 17 kwietnia 1944 r. z przydziałem do Komendy Głównej AK. W powstaniu warszawskim walczył na Mokotowie, oraz w Śródmieściu Płd.

Po powstaniu aresztowany w grudniu 1944 r. w Częstochowie, a następnie zamknięty w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen.  Od 1945 r. w Polskich Siłach Zbrojnych, do kraju wrócił z misją wywiadowczą.  W sierpniu 1951 roku został aresztowany przez polskie władze w Krakowie. Wojskowy Sąd Rejonowy pod przewodnictwem ppłk. Mieczysława Widaja skazał go na karę śmierci.

 

foto: Andrzej Czaykowski ps. Garda, źródło: domena publiczna