fbpx
Urodziła się Zofia Zawiszanka

Urodziła się Zofia Zawiszanka


08.02.1889 r. urodziła się Zofia Zawiszanka, organizatorka Żeńskich Drużyn Strzeleckich, kurierka oraz wywiadowczyni 1 Brygady Legionów, członkini podziemia niepodległościowego w trakcie II wojny światowej, poetka, publicystka.

Podczas studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim  w Krakowie związała się z ruchem strzeleckim współtworząc statut krakowskich drużyn, a następnie organizując Żeńskie Drużyny Strzeleckie.

Pobyt Józefa Piłsudskiego w Goszycach pod Krakowem (Zofia Zawiszanka stoi w środku, za Piłsudskim), źródło NACW trakcie I wojny światowej gościła w majątku w Goszycach słynny patrol Władysława Prażmowskiego „Beliny”. W 1 Brygadzie Legionów organizowała pracę wywiadowczą i kurierską, a pod koniec wojny działała również w Polskiej Organizacji Wojskowej. Podczas wojny polsko-bolszewickiej pracowała jako oficer werbunkowy, a po wojnie część swojego dobytku oddała na stworzenie gospodarstw dla byłych legionistów.

Związana politycznie z obozem Polskiego Stronnictwa Ludowego „Wyzwolenie”, jednak w okresie międzywojennym skupiła się na pracy społecznej oraz aktywności literackiej.  Działała w ZHP oraz w organizacjach kobiecych (publikowała m.in. dla takich wydawnictwa jak „Bluszcz” czy „Kobieta współczesna”).

Podczas II wojny światowej należała do Organizacji Orła Białego. W tym czasie Goszyce ponownie były miejsce gościny dla polskich partyzantów oraz polskiej inteligencji. Po wojnie zmuszona do opuszczenia rodzinnego majątku, zamieszkała w Krakowie, gdzie zmarła w 1971 roku.

foto: Pobyt Józefa Piłsudskiego w Goszycach pod Krakowem (Zofia Zawiszanka stoi w srodku), źródło: NAC.