fbpx
Pierwsze wybory niepodległej Polski

Pierwsze wybory niepodległej Polski


26 stycznia 1919 r. odbyły się pierwsze wolne wybory do Sejmu Ustawodawczego.  Jednak w wyznaczonym terminie nie udało się przeprowadzić wyborów na całym terytorium RP (z powodu walk oraz nieustalonej kwestii granic).

Głosowanie rozpoczęło się o godzinie 8.00, a zakończyło o  22.00. Mógł w nim brać każdy obywatel i obywatelka powyżej 18 roku życia. Frekwencja była bardzo wysoka, w większości okręgów wyborczych przekroczyła 70%, a rekordowy wynik padł w okręgu konińskim i wynosił 94%! W dawnym Królestwie Polskim największym poparciem cieszyła się lista Narodowych Komitetów Wyborczych Stronnictw Demokratycznych, na którą padło ponad 45% głosów. Jeszcze lepiej wypadła na terenie Wielkopolski, gdzie otrzymała ok. 98% ważnych głosów. Natomiast ta sama lista w Małopolsce Zachodniej otrzymała 10% głosów. Na południu kraju znacznie lepiej wypadły partie chłopskie (PSL „Piast” i PSL „Lewica”), które otrzymały 50% głosów, natomiast w Królestwie za PSL „Wyzwolenie” opowiedziało się 20% głosujących. Socjaliści w Królestwie otrzymali mniej niż 9%, natomiast na południu kraju blisko 18% głosów.

Łącznie 26 stycznia wybrano 291 posłów i posłanek. Kolejne wybory uzupełniające odbywały się wraz z przyłączaniem następnych terytoriów do Rzeczpospolitej. Ostatnie wybory uzupełniające odbyły się 24 marca 1922 r. W 1919 r. liczba posłów i posłanek zasiadających w parlamencie wynosiła 335, natomiast pod koniec 1922 r. –  442.

Na zdjęciu Naczelnik Państwa – Józef Piłsudski otwiera posiedzenie Sejmu Ustawodawczego – 10 II 1919 r.