
Nota premiera Pala Telekiego do Adolfa Hitlera
Planując agresję na Polskę Adolf Hitler zamierzał użyć wszelkich możliwych środków, aby kampania w kraju nad Wisłą była jak najkrótsza. Niekorzystne położenie geograficzne Polski oraz kształt jej granic spowodował, iż potencjalny atak Niemców mógł nastąpić z trzech stron: od zachodu, północy – z terenów Prus Wschodnich, a także od południa – z terenów sojuszniczej Słowacji. Adolf Hitler sondował czy w ataku pomogą również Węgry przez przepuszczenie Wehrmachtu przez swoje terytorium.
W odpowiedzi węgierski premier Pal Teleki 24 lipca 1939 r. odpowiedział przywódcy III Rzeszy
„Węgry nie mogą przedsięwziąć żadnej akcji militarnej przeciw Polsce ze względów moralnych”.
Po rozpoczęciu wojny rząd węgierski udzielił schronienia ponad 100 tys. Polakom oraz polskim Żydom. Wielu polskich żołnierzy dzięki pomocy Węgrów mogła przedostać się na Zachód, aby u boku aliantów w dalszym ciągu walczyć z Niemcami.
Węgry w okresie II wojny światowej były sojusznikiem Niemiec. Wcześniej na mocy pierwszego arbitrażu wiedeńskiego otrzymały od Hitlera fragment Czechosłowacji, natomiast podczas drugiego arbitrażu Węgry kosztem Rumunii otrzymały Siedmiogród. Jako pierwsze przystąpiły do Paktu Trzech (sojusz obronny Berlina, Rzymu i Tokio) w listopadzie 1940 r. W kwietniu 1941 r. wzięły udział w agresji na Jugosławię oraz dokonały aneksji części jej terytorium. Te wydarzenia sprawiły, że 3 kwietnia Pal Teleki popełnił samobójstwo.