fbpx
Atak na Pearl Harbor

Atak na Pearl Harbor


7 grudnia 1941 r. Japońska Cesarska Flota Wojenna dokonała ataku na amerykańską bazę wojenną na wyspie Oahu na Hawajach.

W perłowym porcie, czyli w Pearl Harbor stacjonowała Flota Pacyfiku Amerykańskiej Floty Wojennej. Celem Japończyków było zniszczenie floty, a co za tym idzie uzyskanie przewagi na akwenie Oceanu Spokojnego, potrzebnej do utrzymania swoich baz oraz prowadzenia ataków na alianckie terytoria. Głównym zadaniem przed jakim stanęli japońscy dowódcy było zniszczenie amerykańskich lotniskowców, które stanowiły o sile ówczesnych flot.

Plan ataku na Pearl Harbor przygotował japoński admirał Isoroku Yamamoto, który stał na czele Floty Połączonej (trzon japońskiej floty). Plan, wzorowany na japońskim ataku na rosyjski Port Arthur w 1904 r., zakładał nagły, niszczycielski rajd torpedowy na flotę przeciwnika zakotwiczoną w porcie. Admirał Yamamoto wzorował się również na brytyjskim ataku na port w Tarencie, podczas którego Brytyjczycy zniszczyli okręty włoskie.

W ataku na Pearl Harbor wzięło udział 33 jednostek Japońskiej Cesarskiej Floty Wojennej. W skład grupy uderzeniowej wchodziło 6 lotniskowców „Akagi”, „Kaga”, „Hiryū”, „Sōryū”, „Zuikaku” i „Shōkaku”, na których stacjonowało blisko 400 jednostek powietrznych różnego typu, w przeważającej liczbie były to jednak bombowce nurkujące oraz torpedowe. Osłonę na wrażliwych na atak lotniskowców pełniły okręty różnych typów, w tym dwa pancerniki.

Do ataku doszło po godzinie 7 rano. Szybko okazało się, że dwa główne cele ataku – lotniskowce USS „Enterprise” i  USS „Lexington wypłynęły wcześniej z portu o czym Japończycy nie wiedzieli. Pomimo tego japońskie samoloty rozpoczęły atak, całkowicie zaskakując obrońców (hasło świadczące o zaskoczeniu brzmiało Tora, Tora, Tora). W wyniku ataku zginęło ponad 2 tys. amerykańskich żołnierzy. Japończycy zniszczyli 5 z 8 amerykańskich pancerników. 3 niszczyciele i lekkie krążowniki oraz kilka okrętów innych typów. Jednak większość ze straconych podczas ataku okrętów wyremontowano i przywrócono do służby.

fot. Zniszczona USS Arizona po ataku na Pearl Harbor.