8.03.2000 r. Uchwała w sprawie utworzenia Muzeum AK

8 marca 2000 roku podpisana została Uchwała XLV/348/00 Rady Miasta Krakowa w sprawie utworzenia Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Organizatorami nowo powołanej instytucji kultury zostały wspólnie:

• Gmina Miejska Kraków, z ówczesnym Prezydentem Miasta Krakowa Andrzejem Gołasiem i Przewodniczącym Rady Miasta Stanisławem Handzlikiem
  • Województwo Małopolskie, z ówczesnym Marszałkiem Województwa Markiem Nawarą i Członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego Janem Wieczorkowskim

Fundamentem wspólnej organizacji instytucji Muzeum AK stała się umowa, stanowiąca załącznik do Uchwały, pomiędzy Miastem Kraków i Województwem Małopolskim o wspólnym utworzeniu, prowadzeniu i finansowaniu instytucji.

Pomysłodawcami idei powstania muzeum byli żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego i jego Sił Zbrojnych. Krakowscy kombatanci ze Związku Żołnierzy Armii Krajowej po 1989 r. podejmowali szereg działań w kierunku utworzenia instytucji stojącej na straży dziedzictwa historycznego i pamięci o Armii Krajowej i jej żołnierzach.

Dokładnie rok wcześniej, 8 marca 1999 roku Fundacja Muzeum Historii Armii Krajowej uzyskała zgodę na prowadzenie statutowej działalności w obiektach wojskowych przy ul. Bosackiej, tj. przy dzisiejszej ul. Wita Stwosza, pod numerem 12, gdzie do dziś prowadzona jest działalność Muzeum AK.

cheap mlb jerseyscheap nhl jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseys