VIII edycja biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” 01.03.2020

Dnia 1 marca 2020 r. w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w ponad 370 miastach w Polsce i na świecie odbyła się ósma edycja biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Tegoroczne wydarzenie przybrało charakter masowy. W największym z biegów na dystansie 1963 m wzięło udział blisko 75 000 uczestników. Długość wspomnianej trasy nie była przypadkowa. Nawiązywała do daty rocznej, w której poległ w walce ostatni Żołnierz Wyklęty – st. sierż. Józef Franczak ps. Lalek.

Pracownicy Działu Historycznego Muzeum Armii Krajowej także postanowili na sportowo uczcić pamięć żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego. Wraz z ponad 100 uczestnikami wzięli udział w biegu w Ołpinach, miejscowości położonej na kresach województwa małopolskiego w powiecie tarnowskim. Po przebyciu prawie dwukilometrowego dystansu  wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać eksponaty z prywatnych kolekcji Pawła Mikruta z Muzeum Uzbrojenia i Wyposażenia Wielkiej Wojny w Szerzynach oraz Romana Osiki z Izby Pamięci w Jodłówce Tuchowskiej. Obchody tegorocznej edycji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Ołpinach zakończono złożeniem kwiatów na grobie Władysława Stanuli ps. „Mrówka” – żołnierza 2 Brygady Legionów Polskich, Wojska Polskiego, funkcjonariusza Policji Państwowej w okresie międzywojennym, sierżanta ZWZ-AK oraz WiN, więźnia okresu stalinowskiego.

Fotografie wykonali Marian Jarek i Maciej Biernacki