fbpx
Uroczystości upamiętniające 76. rocznicę bitwy w masywie Kotonia i pacyfikacji Zawadki

Uroczystości upamiętniające 76. rocznicę bitwy w masywie Kotonia i pacyfikacji Zawadki


W niedzielę 27 września 2020 r. przy pomniku wojennym w Zawadce (gmina Tokarnia), delegacja Muzeum Armii Krajowej w Krakowie wzięła udział w plenerowej mszy świętej i obchodach upamiętniających 76. rocznicę bitwy w masywie Kotonia oraz przeprowadzonej przez niemiecką ekspedycję karną pacyfikacji wsi Zawadka.

W uroczystościach rozpoczętych mszą świętą, w asyście pocztów sztandarowych i przy akompaniamencie uczniów Szkoły Muzycznej w Czasławiu (filia w Krzczonowie), wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządu terytorialnego, Straży Pożarnej, środowisk kombatanckich, Koła Gospodyń Wiejskich, delegacji organizacji pozarządowych i szkół oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Po nabożeństwie oddano hołd poległym żołnierzom oraz zamordowanym mieszkańcom. Odczytano Apel Pamięci, następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze pamięci.

W masywie Kotonia, wchodzącego w skład Koskowej Góry w Beskidzie Makowskim, 29 listopada 1944 r. rozegrała się jedna z największych bitew partyzanckich z okupantem niemieckim w Małopolsce. W starciu z ok. 3 tys. dobrze uzbrojonych Niemców wzięło udział ok. 275 partyzantów. Czołową rolę w walkach odegrały oddziały partyzanckie „Żelbetu”, wywodzące się z garnizonu miejskiego AK w Krakowie. W bitwie zginęło ośmiu partyzantów, a ranny został m.in. pchor. Ryszard Bitka „Chart”.

Jeszcze w trakcie walk Niemcy dokonali pacyfikacji Zawadki, a dzieła zniszczenia dopełnili 4 grudnia 1944 r. – zamordowano wówczas siedmiu mieszkańców, spalono wszystkie domy i zabudowania.

O działalności oddziałów „Żelbetu” w masywie Kotonia można przeczytać więcej w naszej najnowszej publikacji: „Śladami Armii Krajowej w Małopolsce. Przewodnik historyczno-krajobrazowy”. Książka została przygotowana z myślą przekazania zarówno solidnej dawki wiedzy historycznej, jak i ukazania pięknych krajobrazów Małopolski. To wyjątkowy element wycieczek po historycznym szlaku województwa – tych samodzielnych, jak i w gronie rodzinnym.

W celu złożenia zamówienia na wysyłkę Przewodnika, należy skierować na adres e-mail: rezerwacja@muzeum-ak.pl wiadomość o chęci zakupu. Cena promocyjna 1 egzemplarza to tylko 49,99 zł! Serdecznie zachęcamy do zakupu – to inwestycja, która z pewnością zwróci się z nawiązką wiedzy i doświadczeń już przy okazji podjęcia pierwszej wycieczki szlakiem, wytyczonym przez Przewodnik!