Uroczystości upamiętniające 76. rocznicę akcji „Burza” i walk partyzanckich plutonu „Regina II”

W niedzielę 18 października 2020 r. w przysiółku Dąbry, położonym w miejscowości Rzepiennik Strzyżewski w powiecie tarnowskim, przedstawiciel Muzeum Armii Krajowej wziął udział w uroczystościach, upamiętniających 76. rocznicę akcji „Burza” i walk partyzanckich plutonu „Regina II” I Batalionu „Barbara” 16 Pułku Piechoty AK.

O godz. 11.00 na cmentarzu partyzanckim w Dąbrach, gdzie spoczywa 18 poległych w walce z okupantem niemieckim żołnierzy Armii Krajowej, została odprawiona msza święta przez księży Piotra Witeckiego oraz Zbigniewa Guzę. Apel poległych odczytał Pan Zygmunt Pertkiewicz – syn zmarłego 30 czerwca 2018 r. płk. Jerzego Pertkiewicza „Drzazgi” –  autora wydanej przez Muzeum AK w 2018 roku książki „Regina II” pluton partyzancki batalionu „Barbara” 16 PP Armii Krajowej Ziemi Tarnowskiej.

Następnie delegacje przeszły w uroczystym pochodzie pod pomnik partyzantów plutonu „Regina II”, gdzie złożono hołd poległym partyzantom. W wydarzeniu brali udział przedstawiciele samorządu terytorialnego, środowisk kombatanckich, delegacje organizacji pozarządowych i szkół oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Tegoroczne uroczystości miały specyficzny charakter z uwagi na obostrzenia oraz rygor sanitarny, wynikający ze stanu epidemiologicznego.

Rankiem 17 października 1944 r., 29-osobowy oddział partyzancki „Regina II” por. Zdzisława Bossowskiego „Kajetana”, wchodzący w skład batalionu „Barbara” 16 PP AK, został otoczony i zaatakowany przez Niemców. W wyniku nierównej walki zginęło osiemnastu partyzantów, a dziesięciu dostało się do niewoli. Spośród nich, jeden został rozstrzelany w czasie transportu do Tarnowa, a dziewięciu trafiło do KL Gross-Rosen. Tylko jednemu z nich, strzelcowi Adamowi Jaworowi „Jackowi” udało się przeżyć i wrócić po wojnie z obozu koncentracyjnego. Śmierci oraz niewoli uniknął st. strzelec Wojciech Wiktor „Skałka”, który ciężko ranny wydostał się z pułapki.

O działalności partyzanckiej i szlaku bojowym batalionu „Barbara” 16 PP AK można przeczytać w naszej najnowszej publikacji: „Śladami Armii Krajowej w Małopolsce. Przewodnik historyczno-krajobrazowy”. Książka została przygotowana z myślą przekazania solidnej dawki wiedzy historycznej, jak i ukazania pięknych krajobrazów Małopolski. To wyjątkowy element wycieczek po historycznym szlaku województwa – tych samodzielnych, jak i w gronie rodzinnym.

W celu złożenia zamówienia na wysyłkę Przewodnika, należy skierować na adres e-mail: rezerwacja@muzeum-ak.pl wiadomość o chęci zakupu. Cena promocyjna 1 egzemplarza to tylko 49,99 zł! Serdecznie zachęcamy do zakupu – to inwestycja, która z pewnością zwróci się z nawiązką wiedzy i doświadczeń już przy okazji podjęcia pierwszej wycieczki szlakiem, wytyczonym przez Przewodnik!