fbpx
Upamiętnienie tzw. „mszy ostrzelanej” i pobytu I batalionu „Barbara” 16 PP AK w Paśmie Brzanki

Upamiętnienie tzw. „mszy ostrzelanej” i pobytu I batalionu „Barbara” 16 PP AK w Paśmie Brzanki


W niedzielę 6 września 2020 r. przedstawiciele Muzeum Armii Krajowej w Krakowie wzięli udział w skromnych uroczystościach upamiętniających tzw. „mszę ostrzelaną” i pobyt I batalionu „Barbara” 16 Pułku Piechoty AK w Paśmie Brzanki w pobliżu Tuchowa.

O godz. 15.00 w kościele parafialnym w Jodłówce Tuchowskiej została odprawiona msza święta „w intencji wszystkich, którzy cierpieli i oddali życie za Ojczyznę oraz za ich rodziny”.  Organizowane od 25 lat przez ks. Józefa Jaworskiego nabożeństwo na leśnej polanie nieopodal Brzanki, w miejscu historycznego wydarzenia tzw. „mszy ostrzelanej”, gromadziło okolicznych mieszkańców, przedstawicieli samorządu, a także żołnierzy AK i ich rodziny. W tym roku, z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe, msza święta została odprawiona w pobliskim kościele parafialnym.

Po uroczystościach, przedstawiciele Muzeum Armii Krajowej i Stowarzyszenia „Pro Patria” zapalili znicze na grobie Marii Kotulskiej z domu Strada – nauczycielki, członkini AK o pseudonimie „Szosa”, którą 12 lutego 1943 r. funkcjonariusze Gestapo zabrali z klasy i na oczach dzieci zamordowali na schodach szkoły. Następnie złożono okolicznościowe wiązanki pod Krzyżem AK na Ratówkach, w miejscu historycznej „mszy ostrzelanej” z 3 IX 1944 r. oraz przy tablicy pamiątkowej batalionu „Barbara” na przełęczy pod Brzanką.

W sierpniu i na początku września 1944 r. w lasach Pasma Brzanki stacjonowały oddziały I batalionu „Barbara” 16 Pułku Piechoty AK, liczące około 550 żołnierzy. W przysiółku Ratówki przez kilka tygodni znajdowało się centrum życia tego skrawka wolnej Polski. Stąd, na zapleczu nieodległego frontu niemiecko-sowieckiego, partyzanci wychodzili na liczne patrole i akcje dywersyjno-wywiadowcze. To tutaj przeprowadzano także ćwiczenia, musztrę i inne szkolenia wojskowe. Na Ratówkach 6 września batalion przyjął kryptonim „Barbara”, a nazwa ta wzięła swoje źródło od imienia żony dowódcy batalionu,  kpt. Eugeniusza Borowskiego „Leliwy”. W nocy z 7 na 8 IX 1944 r. cały batalion wyszedł z okrążenia niemieckiego bez żadnych strat własnych i przeszedł w okolice Suchej Góry, a następnie w lasy Jamnej Pogórza Rożnowskiego.

O działalności partyzanckiej i szlaku bojowym batalionu „Barbara” 16 PP AK można przeczytać w naszej najnowszej publikacji: „Śladami Armii Krajowej w Małopolsce. Przewodnik historyczno-krajobrazowy”. Wydawnictwo zostało przygotowane z myślą przekazania zarówno solidnej dawki wiedzy historycznej, jak i ukazania pięknych krajobrazów Małopolski. To wyjątkowy element wycieczek po historycznym szlaku województwa – tych samodzielnych, jak i w gronie rodzinnym.

W celu złożenia zamówienia na wysyłkę Przewodnika, należy skierować na adres e-mail: rezerwacja@muzeum-ak.pl wiadomość o chęci zakupu. Cena promocyjna 1 egzemplarza to tylko 49,99 zł! Serdecznie zachęcamy do zakupu – to inwestycja, która z pewnością zwróci się z nawiązką wiedzy i doświadczeń już przy okazji podjęcia pierwszej wycieczki szlakiem, wytyczonym przez Przewodnik!