Relacja z podróży studyjnej do Wilna

W dniach 27 – 30 listopada 2019 r. pracownicy Działu Historycznego Muzeum Armii krajowej w Krakowie w osobach prof. Olgierda Grotta i Roberta Springwalda odbyli podróż studyjną do Wilna. Dzięki nawiązaniu współpracy i za pośrednictwem Ambasady RP w Wilnie doszło do spotkania ze środowiskiem naukowców i działaczy polskich zajmujących się historią Armii Krajowej działającej na terenie dzisiejszego państwa litewskiego. Spotkaniu przewodniczył Konsul RP w Wilie Marcin Zieniewicz.

W czasie długiej i owocnej dyskusji pracownicy Muzeum AK otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących żołnierzy AK na Wileńszczyźnie, stoczonych przez nich bitew oraz lokalizacji mogił poległych polskich żołnierzy. Niezwykle cenne dla realizacji przyznanego Muzeum AK grantu polegającego na tworzeniu bazy danych żołnierzy AK na Kresach Wschodnich okazały się przekazane notatki i publikacje zawierające dane osobowe setek żołnierzy wileńskiej AK.

Dzięki pomocy wileńskich gospodarzy pracownikom Muzeum AK udało się odbyć szereg spotkań z nestorami ruchu oporu funkcjonującego tu podczas II wojny światowej. Doświadczenie to dało możliwość osobistego poznania i lepszego zrozumieniu ciężkich warunków w jakich przyszło żyć tutejszym polskim kombatantom po zakończeniu wojny światowej.

W czasie pobytu w Wilnie pracownicy Muzeum AK odwiedzili również Muzeum Ofiar Ludobójstwa mieszczące się w dawnym budynku NKWD-KGB oraz złożyli hołd poległym w operacji „Ostra Brama” żołnierzom AK pochowanym na Cmentarzu na Rossie.

Tekst i zdjęcia:

Robert Springwald