Kadeci z Prywatnego LO dla Młodzieży w Nowym Targu laureatami konkursu „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”

Kadeci z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu przygotowali film o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku, jako pracę multimedialną do kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”, zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w roku szkolnym 2019/2020. W tym celu przeprowadzili wywiad z panem majorem Jerzym Krusensternem, który jako ówczesny harcerz brał udział w bezpośredniej obronie tego miasta. Podczas spotkania kadeci zapoznali się z bardzo ciekawą historią rodu Krusensternów oraz realiami walki w mieście z przeważającymi siłami Armii Czerwonej, która 17 września 1939 roku zaatakowała Polskę.

Major Jerzy Krusenstern, jako serdeczny Przyjaciel Muzeum AK, wspierał naszą Instytucję przy wielu wydarzeniach, często uczestnicząc w spotkaniach z dziećmi, podczas zajęć edukacyjnych. Uświetniał swoją osobą Noce Muzeów, opowiadając krakowianom i krakowiankom o historii. 27 lipca br. przypadnie pierwsza rocznica śmierci majora Krusensterna.