Inscenizacja historyczna na wzgórzu Dzielec w Słopnicach

11 lipca 2021 roku w niedzielne przedpołudnie w Słopnicach na wzgórzu Dzielec odbyła się inscenizacja historyczna zrzutu dla AK na placówkę „Sójka”.

Na placówkę „Sójka 401” na Dzielcu w Słopnicach w nocy 9/10 lipca 1944 roku, zrzutu dokonały dwa samoloty typu Halifax Handley Page  RAF pilotowane przez brytyjskie załogi. Zrzut odebrali żołnierze Armii Krajowej z Obwodu AK Limanowa oraz Oddziału Partyzanckiego „Wilk”.

Największą atrakcją inscenizacji były przeloty:

– grupy samolotów sportowych „dowodzonych” przez znakomitego pilota Pana Andrzeja Saratę

– samolotu JAK-18, który dokonał zrzutu cukierków

– legendarnego samolotu AN-2 „Wiedeńczyk”, z którego wykonany został desant spadochronowy „pod dowództwem” por. pil. Leszka  Mańkowskiego

– wojskowego transportowca  C-295 CASA z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego.

Pokaz przygotowali: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Krakowski, Aeroklub Podhalański Łososina Dolna, Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie przy wsparciu Gminy Słopnica.

W wydarzeniu uczestniczył przedstawiciel Działu Historycznego Muzeum AK Robert Springwald wraz z ekipą filmową, przygotowującą cykl filmów pt. „Nieznani Bohaterowie Niebios”. Nasze Muzeum jest patronem tego przedsięwzięcia.