Dni Pamięci Ofiar Gestapo, 12-14.09.2019, Muzeum Krakowa, oddział Ulica Pomorska

Muzeum Krakowa organizuje obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo, aby zachować w pamięci krakowian i Małopolan tragiczną historię Domu Śląskiego przy ul. Pomorskiej 2. Data wydarzenia związana jest z rocznicą przejęcia tego budynku przez niemieckie formacje policyjne (13 września 1939 r.). Tegoroczna edycja będzie poświęcona 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i represjom Gestapo wobec polskich żołnierzy września 1939 r.

W programie obchodów zaplanowano m.in. uroczysty apel ku czci ofiar Gestapo, prelekcje przygotowane przez pracowników Muzeum Krakowa, spotkanie ze świadkami historii, wystawy plenerowe, oprowadzania i grę terenową.

Patronami uroczystości są Franciszek Rekucki (żołnierz II Brygady Legionów Polskich, w okresie międzywojennym oficer kawalerii Wojska Polskiego; we wrześniu 1939 dowodził początkowo dywizjonem, a potem odwodem 5. Pułku Strzelców Konnych) oraz Józefa Anna Marszałek pseud. „Szarotka”, „Hanka” (od maja 1942 w jej domu w Borku Fałęckim znajdował się magazyn broni dla żołnierzy Armii Krajowej i był powielany konspiracyjny „Przegląd Polski”, którego była współredaktorką).

W dniach 13 i 14 września wstęp na wystawy Bitwa, której nie było w oddziale MHK Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 w oddziale MHK Ulica Pomorska jest bezpłatny.

Zapraszamy do zapoznania się z planem wydarzeń.

Muzeum Krakowa_Dni Pamięci Ofiar Gestapo_program